Standpunt gouden munten en box 3

Standpunt gouden munten en box 3

Gegevens

Nummer
2025/1221
Publicatiedatum
11 november 2025
Auteur
Redactie
Rubriek
Overig

De Kennisgroep inkomstenbelasting niet winst heeft de vraag beantwoord of ter belegging gehouden gouden munten onder de box 3-wetgeving met ingang van 1 januari 2023 als contant geld kwalificeren.


Iemand houdt ter belegging diverse binnenlandse en buitenlandse gouden munten. Een deel van de gouden munten heeft in de betreffende landen de status van wettig betaalmiddel, maar wordt in de regel niet als zodanig gebruikt. Dit omdat de marktwaarde van de gouden munten (veel) hoger ligt dan de nominale waarde.

Vraag Kwalificeren ter belegging gehouden gouden munten onder de box-3 wetgeving met ingang van 1 januari 2023 als contant geld als bedoeld in artikel 5.2, derde lid, onderdeel c, van de Wet IB 2001?

Antwoord Nee. De ter belegging gehouden gouden munten kwalificeren niet als contant geld. Deze gouden munten behoren tot de vermogenscategorie ‘overige bezittingen’ voor box 3.

Bron: Belastingdienst, kennisgroepstandpunt nr. KG:202:2025:22
Wet: art. 5.2 en art. 5.3 Wet IB 2001