Internetconsultatie implementatie Confiscatierichtlijn
Internetconsultatie implementatie Confiscatierichtlijn
Gegevens
- Nummer
- 2025/782
- Publicatiedatum
- 16 juli 2025
- Auteur
- Redactie
- Rubriek
- Overig
Het ministerie van Justitie en Veiligheid is een internetconsultatie gestart over de implementatie van de Confiscatierichtlijn. Met dit wetsvoorstel worden de mogelijkheden om crimineel vermogen af te pakken verruimd.
Het wetsvoorstel regelt onder meer dat de samenwerking tussen bevoegde autoriteiten wordt versterkt bij het opsporen en ontnemen van vermogensbestanddelen. Daarnaast verplicht de richtlijn ertoe om het in bepaalde gevallen mogelijk te maken om voorwerpen van criminele herkomst te confisqueren. Dit wordt ook mogelijk als daaraan geen strafrechtelijke veroordeling ten grondslag ligt (non-conviction based confiscation).
Minister van Justitie en Veiligheid Van Weel: ‘Het afpakken van crimineel vermogen is essentieel tegen het criminele verdienmodel. Zo raken we criminelen het hardst en voorkomen we dat ze geld kunnen investeren in hun criminele activiteiten. Met dit nieuwe wetsvoorstel kunnen goederen en geld ook zonder voorafgaande veroordeling worden afgepakt als de criminele herkomst is aangetoond. De kracht van de nieuwe methode schuilt in het omdraaien van de huidige werkwijze: niet de persoon, maar het crimineel verdiende geld en goederen staan voortaan centraal. Hierdoor kan dat veel effectiever worden afgepakt. Wat hierbij echt verschil kan gaan maken is dat de bal meer bij de belanghebbenden komt te liggen. Als het Openbaar Ministerie aannemelijk heeft gemaakt dat het voorwerp van misdrijf afkomstig is, zal de belanghebbende een goede en onderbouwde verklaring moeten geven over de herkomst om te voorkomen dat hij het kwijtraakt.’
De internetconsultatie staat open tot en met 6 oktober 2025.
Bron: Min. JenV, 14-07-2025, ‘Implementatie van de Confiscatierichtlijn’