Lening bv aan dga is winstuitdeling bij gebrek aan terugbetalingscapaciteit
Lening bv aan dga is winstuitdeling bij gebrek aan terugbetalingscapaciteit
Gegevens
- Nummer
- 2025/900
- Publicatiedatum
- 29 augustus 2025
- Auteur
- Redactie
- Rubriek
- Uitspraak
De verstrekking van een lening door een bv aan haar dga kan worden aangemerkt als winstuitdeling als op het moment van verstrekking vaststaat dat de dga de lening niet kan aflossen.
Een man is dga van een bv. Hij en zijn echtgenote hebben een eigen woning met een WOZ-waarde van € 674.000. Op 1 januari 2016 gaat de man bij zijn bv twee nieuwe leningen aan van € 349.999 en € 200.000 ten behoeve van de eigen woning. Volgens een overzicht van inkomsten en uitgaven bedroegen de gezamenlijke inkomsten van het echtpaar over 2016 € 104.745. Na aftrek van aflossing en rente op eerder afgesloten leningen resteerde een saldo van € 15.163. De aflossing en rente op de nieuwe lening bedroeg € 16.800 per jaar, waardoor een negatief saldo ontstond. De inspecteur vordert de helft van de lening van € 349.999 na als winstuitdeling en weigert de renteaftrek.
Onttrekking van vermogen Rechtbank Gelderland oordeelt dat op het moment van verstrekken van de lening vaststond dat de dga de lening niet kon aflossen. De inkomenspositie van het echtpaar was negatief en bood geen basis voor het aangaan van de lening. Hierdoor hebben de verstrekte gelden het vermogen van de bv definitief verlaten en behoren zij tot het vermogen van de dga. Daarmee vindt een onttrekking van vermogen plaats. Dat de geleende gelden mogelijk in de toekomst verrekend zouden kunnen worden met een dividenduitkering doet hieraan niet af.
Winstuitdeling aan dga De bv zou de leningovereenkomst niet onder gelijke voorwaarden met een derde hebben gesloten. Het is ook niet aannemelijk dat de bv de lening zou hebben verstrekt als de man uitsluitend werknemer zou zijn geweest. De bv wist dat er al meerdere hypotheekverklaringen op de woning waren afgegeven tot een hoger bedrag dan de WOZ-waarde en dat de man een rekening-courantschuld van bijna € 2.000.000 had. Het echtpaar moet zich bewust zijn geweest van hun gebrek aan terugbetalingscapaciteit. Onder deze omstandigheden is het verstrekken van de lening aan te merken als een vermogensverschuiving om de dga te bevoordelen. De rechtbank oordeelt daarom dat de lening terecht is aangemerkt als winstuitdeling en de renteaftrek terecht is geweigerd.
Bron: Rb. Gelderland 24-07-2025 (gepubl. 25-08-2025), ECLI:NL:RBGEL:2025:6003
Wet: art. 2.14, art. 3.92 en art. 4.12 Wet IB 2001