FATCA, FATCA-IGA, Accidental Americans en/of Toeval Amerikanen

FATCA, FATCA-IGA, Accidental Americans en/of Toeval Amerikanen

Gegevens

Nummer
2023/146
Publicatiedatum
15 februari 2023
Auteur
Redactie
Rubriek
Overig

De staatssecretaris van Financiën heeft documenten openbaar gemaakt over FATCA en/of FATCA-IGA en/of Accidental Americans en/of Toeval Amerikanen uit de periode 2010 tot en met heden. Er zijn in totaal 330 documenten aangetroffen.


Een aantal documenten bevat correspondentie van Nederland met de Verenigde Staten. Deze correspondentie gaat onder meer over de ingenomen standpunten en geconstateerde problemen rondom het verkrijgen van een Amerikaans BSN-nummer (US TIN/SSN). Daarnaast gaat het om enkele niet-openbare brieven aan de VS. Openbaarmaking van deze documenten kan de internationale relatie tussen Nederland en de VS dusdanig beschadigen dat het overleg tussen beide landen in de toekomst stroever zal verlopen. Daarbij speelt ook mee dat er in het kader van de US TIN/SSN nog onderhandelingen en gesprekken plaatsvinden. Deze documenten maakt de staatssecretaris niet openbaar.
Daarnaast wordt in document 16 ook een standpunt van Malta verwoord. Als dit standpunt openbaar wordt gemaakt zal dat ertoe leiden dat Malta minder snel een standpunt met Nederland deelt. Openbaarmaking van het standpunt zorgt ervoor dat het overleg tussen Nederland en Malta in de toekomst stroever zal verlopen. Daarom wordt ook deze informatie niet openbaar gemaakt.
Een derde-belanghebbende heeft bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen wijze van openbaarmaking van documenten 63, 68 en 243. De derde-belanghebbende voert aan dat openbaarmaking van de correspondentie tussen Nederland en Frankrijk de internationale betrekkingen tussen deze landen schaadt. Indien de diplomatieke communicatie tussen Nederland en Frankrijk openbaar wordt gemaakt, zal dit zorgen dat gesprekken tussen deze landen in de toekomst stroever zullen verlopen. Openbaarmaking heeft namelijk tot gevolg dat Nederland en Frankrijk minder open en vrijelijk met elkaar het gesprek zullen aangaan. Het belang van de internationale betrekkingen tussen Nederland en Frankrijk weegt daarom zwaarder dan het algemeen belang van openbaarheid.
Ook is informatie niet openbaar gemaakt in verband met eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer, het belang van het goed functioneren van de Staat, andere publiekrechtelijke lichamen of bestuursorganen, het voorkomen van onevenredige benadeling en persoonlijke beleidsopvattingen in een document voor intern beraad.

Bron: MvF 14-02-2023 - Tweede deelbesluit op Wob-/Woo-verzoek over FATCA, FATCA-IGA, Accidental Americans en/of Toeval Amerikanen
Meer info: Mogelijke oplossing voor toeval-Amerikanen (BZ Actueel 14-06-2022), Toeval-Amerikanen: veel gestelde vragen (BZ Actueel 23-2-2022)