Aflevering 6

Gepubliceerd op 28 juni 2012

BelastingZaken 2012, afl. 6 - 'Voor jezelf werken'

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Contribus
Tax Freedom Day (TFD) is een internationaal begrip ofschoon we er in Nederland niet zoveel mee doen. Te nuchter, waarschijnlijk. Anders wellicht dan de Belgen, die dit jaar een TFD hebben beleefd die nog nooit zo laat in het jaar viel. Tax Freedom Day wordt daar jaarlijks uitgerekend door PwC, en wel door de belastinginkomsten te delen door het bruto binnenlands product. Voor 2012 komt dit neer op 45%. Als men dit percentage projecteert op een jaar, viel TFD dit jaar dus op 14 juni. In 2011 was dat op 10 juni en in 2010 op 8 juni. De gedachte achter het bepalen van deze dag en het woord 'Freedom' is dat een inwoner van het land met ingang van die dag niet meer voor de overheid werkt, maar voor zichzelf. Een vrij populistische benadering natuurlijk, dat wel. Het appelleert aan het feit dat belastingheffing een vorm van onteigening is. Dat mag zo zijn, maar hoe relevant is dat? Anderzijds, naarmate de belastingheffing zwaarder gaat drukken op het inkomen en vermogen van individuen, zal dit perspectief van onteigening ongetwijfeld steeds relevanter worden. En dan lijkt Tax Freedom Day nog niet eens zo'n slechte indicatie. Een historisch hoge belastingdruk dus voor de Belgen. Hoe zit dat elders? De TFD is dit jaar in Nederland berekend op 23 mei, althans volgens PwC België, in Luxemburg op 20 mei, in Frankrijk op 12 juni en in Duitsland op 3 juni. Als TFD in België op dezelfde dag zou vallen als in Nederland, zou dat betekenen dat er ongeveer EUR 23 miljard minder belastingen worden geïnd door de verschillende overheden. Het is duidelijk dat de huidige Belgische belastingdruk weinig ruimte laat voor verdere belastingverhogingen, aldus PwC. Nederland komt er dus zo slecht niet af. Volgens de website This is Money viel TFD in het Verenigd Koninkrijk dit jaar op 29 mei; twee dagen later dan in 2011 en zes dagen later dan in Nederland. En de Verenigde Staten? Daar vierde men, volgens Tax Foundation, al op 17 april Tax Freedom Day; overigens op dezelfde wijze berekend als hiervoor aangegeven. Daarin zijn overigens ook de lokale heffingen begrepen. Now we're talking, dat is andere koek! Maar ja, in een land waar 'The right to bear arms' anno 2012 nog overeind staat als een huis, laat men zich natuurlijk wat minder gemakkelijk onteigenen.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Adviseurs aansprakelijk gesteld

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012
Advocaten die een foutief fiscaal advies hebben uitgebracht, kunnen daarvoor aansprakelijk worden gesteld. De advocaat, die tevens maat in de maatschap is op het moment dat de opdracht wordt verstrekt, kan persoonlijk aansprakelijk worden gesteld. De advocaat die als werknemer in dienst is bij de maatschap niet.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Bedrijfsmiddelen

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Almer de Beer
Of een goed kwalificeert als een 'bedrijfsmiddel' is voor een ondernemer om verschillende redenen van belang. Op bedrijfsmiddelen kan hij namelijk fiscaal afschrijven. Daarnaast kan een ondernemer alleen voor investeringen in bedrijfsmiddelen een beroep doen op de kleinschaligheidsinvesteringsaftrek. Ook staat de vorming van een herinvesteringsreserve slechts open voor boekwinsten behaald op bedrijfsmiddelen.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Belastingdienst belt wanbetalers

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012
Incassomedewerkers van de Belastingdienst gaan belastingplichtigen bellen die openstaande belastingschulden na een aanmaning en een dwangbevel nog niet betaald hebben. Wordt dan nog niet betaald, dan worden zwaardere middelen ingezet zoals beslaglegging op bankrekeningen of de auto.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - De nalatenschap

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Wencke van Dijk
Iedereen wordt een keer in zijn leven geconfronteerd met het overlijden van een dierbare. Naast alle emotionele kanten van een overlijden worden de erfgenamen ook spoedig geconfronteerd met de zakelijke aspecten hiervan; de afwikkeling van de nalatenschap. Het is verstandig hier niet 'zomaar' aan te beginnen, maar stap voor stap de juiste beslissingen te nemen.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - De voortzettingseis BOR bij ab-aandelen

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Geert de Jong
De bedrijfsopvolgingsregeling (BOR) in de Successiewet beoogt de bedrijfsopvolging in de familiesfeer te vergemakkelijken. En dat lukt goed: de regeling is misschien wel de fiscaal vriendelijkste faciliteit in de Nederlandse belastingwetgeving. De BOR facilieert de overgang van ondernemingsvermogen. Aanmerkelijkbelangaandelen (ab-aandelen) worden in het kader van de BOR als ondernemingsvermogen aangemerkt voor zover sprake is van een actieve bv. Zij kunnen met toepassing van de BOR worden overgedragen, mits aan de vereisten, waaronder de voorzettingseis, wordt voldaan.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Duidelijkheid over de arbeidsrelatie

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Stephan Kassels
Voordelen die in het maatschappelijke en economische verkeer worden behaald kunnen onder verschillende inkomenscategorieën in de inkomstenbelasting vallen. Zo kan er sprake zijn van winst uit onderneming, resultaat uit overige werkzaamheden of loon uit dienstbetrekking. In geval van loon uit dienstbetrekking moet de inhoudingsplichtige loonheffing en premies sociale verzekeringen inhouden en premies werknemersverzekeringen afdragen. Bij andere inkomenscategorieën kan weer gebruik worden gemaakt van fiscale faciliteiten zoals de ondernemersaftrek. Het is niet altijd meteen duidelijk tot welke inkomenscategorie voordelen behoren. In dat geval kan men de Belastingdienst verzoeken om een verklaring arbeidsrelatie (VAR).

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Fiscaal-forensisch onderzoek

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Dick Alblas
Forensisch accountantsonderzoek is in Nederland inmiddels al wel een bekend begrip. Het is een specialistisch deelterrein van de accountancy, dat zich met name richt op rechtshandhaving in de brede zin van de betekenis. De laatste paar jaar ontwikkelt zich een nieuw deelterrein, fiscaal-forensisch onderzoek. Hierbij gaat het om onderzoek gericht op het verzamelen, controleren, veredelen, bewerken, analyseren van en het rapporteren over fiscaal relevante feiten ten behoeve van een (dreigend) dispuut met de Belastingdienst.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Fiscale unie

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012
Het is om moe van te worden. In 2013 moet Nederland grofweg 12 miljard euro bezuinigen om de Europese norm van 3% begrotingstekort te halen. Volgens het Centraal Planbureau (CPB) gaat dat lukken met de aangekondigde bezuinigingsmaatregelen. Maar tegelijkertijd meldt het CPB doodleuk dat er in de jaren daarna nog tientallen miljarden bezuinigingen nodig zijn om de financiële positie van ons land enigszins stabiel te maken.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Foutenleer

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Edzo Boven
De rechter heeft bepaald, dat indien een pensioenverplichting niet op de juiste wijze in de fiscale jaarrekening is verwerkt, op basis van de foutenleer een correctie in het laatst openstaande jaar mogelijk is. Belangrijk is te onderkennen, dat dit een uitspraak van een rechtbank betreft. De Belastingdienst past deze uitspraak in de praktijk reeds toe. Hoe de toepassing van de foutenleer op pensioengebied zich in de toekomst zal gaan ontwikkelen, moet nog worden afgewacht. De eerste stappen zijn in ieder geval gezet. Ook belastingplichtigen kunnen uiteraard een beroep doen op de foutenleer. De toepassing van de foutenleer is namelijk niet slechts voorbehouden aan de inspecteur.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Groene platen vergeten? Boete naar rato gebruik

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Heleen Elbert
Maakt u gebruik van handelaarskentekens? Dan is het u vast wel bekend dat u, wanneer u deze groene platen per ongeluk vergeet, alsnog MRB moet betalen. U krijgt dan een rekening ter waarde van een heel jaar MRB. Of u een dag heeft gezondigd of een heel jaar, maakt daarbij niet uit. Adder onder het gras is daarbij dat deze naheffing bedoeld is als straf. Wordt u de volgende dag weer betrapt, dan krijgt u nogmaals een rekening voor een heel jaar! Uiteraard krijgt u ook een boete van - meestal - 100% opgelegd. Verkeert u in financieel slechte omstandigheden, dan is de inspecteur soms genegen om de boete te verlagen, maar over een betalingsregeling voor de MRB zelf valt niet te praten. Uit een uitspraak van Rechtbank Breda blijkt dat er ook andere redenen kunnen zijn om de boete te verlagen.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Hulpmiddel werkruimte

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012
Op de site van de Belastingdienst is het 'hulpmiddel werkruimte' te vinden. Daarmee kan een ondernemer beoordelen of de kosten van een werkruimte in zijn woning aftrekbaar zijn. De kostenaftrek wordt door ondernemers regelmatig ten onrechte toegepast. Het hulpmiddel helpt ondernemers bepalen of en welke kosten zij mogen aftrekken. Het hulpmiddel is vooral gericht op nieuwe situaties maar kan ook worden gebruikt om vast te stellen of de kosten op dit moment terecht worden afgetrokken.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Hybride aanpak

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door waarnemer
De Tweede Kamer was de voorbije weken behoorlijk in verwarring. De inkt van het Lenteakkoord was nog maar nauwelijks opgedroogd of diverse fracties uit de nieuwbakken coalitie begonnen al op de inhoud af te dingen. Op fiscaal gebied werd bijvoorbeeld het belasten van de woon-werkvergoeding op een laag pitje gezet, een maatregel goed voor het lieve sommetje van 1,3 miljard euro.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Inning griffierechten eenvoudiger

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012
Met ingang van 1 september 2012 worden de griffierechten centraal geïnd door het Landelijk Dienstencentrum voor de Rechtspraak (LDCR) in Utrecht. Doordat het verschuldigde griffierecht wordt geacht te zijn betaald op het moment dat het griffierecht is verschuldigd, kunnen zaken direct in behandeling worden genomen.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Inspecteur Landelijk Coördinatiepunt Auto onbevoegd!

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Heleen Elbert
Wanneer u een aanslag krijgt opgelegd voor (bijvoorbeeld) het privégebruik van uw auto van uw zaak, is het zinvol om eens na te gaan aan wie u deze aanslag te danken heeft. Is deze aanslag opgelegd door een inspecteur van het landelijke Coördinatiepunt Auto van de Belastingdienst? Dan is de kans aanwezig dat deze aanslag ten onrechte is opgelegd. De rechter heeft namelijk onlangs bepaald dat deze inspecteur geen aanslagen op mag leggen buiten zijn 'eigen' district.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Kassa!

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Sylvester Schenk
Met enige regelmaat betrapt de FIOD leveranciers en gebruikers van afroomsoftware. Door deze kassasoftware te gebruiken kan een gedeelte van de omzet buiten de boeken worden gehouden. Maar het kan veel eenvoudiger. Op 22 mei 2012 liet Financiën weten dat bijna de helft van de 240 zelfstandige Super de Boer ondernemers er van wordt beschuldigd met de kassaomzet te sjoemelen, door middel van grootschalig gebruik van de retourknop op hun kassa's. Ook andere vormen van kassafraude deden zich voor. De staatssecretaris liet in ronkende bewoordingen weten tevreden te zijn met de resultaten van het onderzoek tot nu toe. Hij kondigde een vervolgonderzoek aan. De verwachting is dan ook gerechtvaardigd dat er nog meer grootgrutters een onderzoek tegemoet kunnen zien.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Landbouwregeling

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Remco Latour
Ons bedrijf neemt onder andere goederen af van een agrarische onderneming. Volgens deze leverancier mogen wij het landbouwforfait toepassen voor de berekening van de btw-aftrek. Wat is het landbouwforfait?

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Lenteakkoord uitgewerkt in wetsvoorstel

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012
Staatssecretaris Weekers heeft de fiscale maatregelen uit het Lenteakkoord uitgewerkt in een wetsvoorstel en naar de Tweede Kamer gestuurd. De voorgenomen maatregelen inzake de beperking van de hypotheekrenteaftrek en de afschaffing van de onbelaste reiskostenvergoeding zullen in het Belastingplan 2013 worden uitgewerkt en opgenomen.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Let op bij uitkeren van dividend!

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Edzo Boven
Zoals reeds eerder gemeld, stelt de Belastingdienst zich op het standpunt, dat voor het uitkeren van dividend door een vennootschap waarin een pensioen in eigen beheer wordt opgebouwd, de mogelijkheid om dividend uit te keren wordt bepaald door de werkelijke waarde van de pensioenverplichting. Deze 'dividendruimte' bestaat dan uit de uitkeerbare reserves verminderd met het verschil tussen de werkelijke waarde van de pensioenverplichting en de fiscale waarde van de pensioenverplichting.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Meer duidelijkheid over art. 10 SW

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Samentha Box
De staatssecretaris heeft onlangs een nieuw besluit uitgebracht over één van de belangrijkste fictiebepalingen in de Successiewet, artikel 10 SW. Het besluit bevat onder andere de al aangekondigde overgangsregeling voor situaties waarbij ouders voor 1 januari 2010 een woning hebben overgedragen aan hun kinderen, maar daar zelf tot hun overlijden in blijven wonen.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Meld strijdige regels

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012
Wordt u bij het ondernemen gehinderd door onduidelijke regelgeving of ingewikkelde procedures? Moet u steeds dezelfde gegevens aanleveren of hebt u last van slechte dienstverlening en bureaucratie van de overheid? U kunt dit online melden bij een meldpunt van het ministerie van Economische Zaken. Ga daarvoor naar http://www.antwoordvoorbedrijven.nl/meldpunt. Titel:Meld strijdige regels

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Multifunctioneel pand en belaste verhuur

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Carola van Vilsteren
De verhuur van een gebouw is volgens de hoofdregel vrijgesteld van btw. Het gevolg hiervan is dat de btw die voor bijvoorbeeld onderhoud van het gebouw aan de verhuurder in rekening wordt gebracht niet aftrekbaar is en dus kostprijsverhogend is. Om toch gebruik te kunnen maken van deze aftrek kunnen verhuurder en huurder, mits zij aan de voorwaarden voldoen, opteren voor met btw-BElaste verhuur.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Ontslag op verzoek

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Edzo Boven
De Belastingdienst heeft duidelijk gemaakt dat indien een werknemer vrijwillig ontslag neemt, met betrekking tot de ontslagvergoeding nog steeds de bepalingen omtrent het recht op vervroegde uittreding (RVU) gelden. Aangezien de door de Belastingdienst ter zake van de RVU uitgegeven besluiten alleen zien op de situatie waarbij het initiatief van het ontslag vanuit de werkgever komt, zijn deze niet van toepassing. De wettelijke bepalingen blijven echter wel van toepassing. Dit houdt in dat niet de reden voor het ontslag, maar het doel van de ontslagvergoeding van betekenis is voor de vraag of er sprake is van een RVU.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Overkapping bestelauto is geen excuus

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Heleen Elbert
Om voor de MRB gebruik te kunnen maken van het lage bestelautotarief, moet de laadruimte van de auto aan bepaalde eisen voldoen. Een van die eisen is dat de laadruimte minimaal 130 cm hoog moet zijn. Wanneer het om een pick-up gaat, wordt deze hoogte eis natuurlijk niet gesteld. Maar hoe zit het met een pick-up met overkapping? Daar kwam een automobilist onlangs achter. Hij rijdt in een pick-up met dubbele cabine en open laadbak, een Ford F150. Op deze laadbak plaatst hij een polyester kap, die volgens zijn zeggen eenvoudig te plaatsen en te verwijderen is. De kap is qua functionaliteit niet te vergelijken met duurzaam aangebrachte wanden. Na plaatsing van de kap is de laadruimte slechts 106 cm hoog. De inspecteur is van mening dat er nu geen sprake meer is van een open laadbak. Omdat de laadruimte niet aan de minimum hoogte eisen voldoet, legt hij de automobilist een naheffingsaanslag op met een boete van 100%. Hoewel de automobilist zijn gelijk blijft bevechten tot aan de Hoge Raad, delft hij uiteindelijk het onderspit. Volgens de Hoge Raad doet het namelijk niet ter zake of de overkapping al dan niet eenvoudig verwijderbaar is en wat de functionaliteit is. De laadruimte moet aan de hoogte eisen voldoen en daarmee basta! De automobilist moet dus alsnog de rekening betalen.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Schuif no-CLaimkorting door

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Heleen Elbert
Bent u van plan een gewaardeerde werknemer een auto van de zaak te geven? Als hij een flinke no-CLaim bonus op zijn privé-autoverzekering heeft, kan die worden doorgeschoven naar de auto van de zaak! De werknemer houdt uiteraard ook belang bij schadevrij rijden. Hij kan de bonus weer meenemen als hij een dienstbetrekking elders aanvaardt of weer overstapt op een eigen auto.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Sport en belasting

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012
Bent u bestuurder bij een sportvereniging of organisator van een sportevenement? Wilt u weten of u kansspelbelasting moet inhouden of afdragen of btw in rekening moet brengen? Dan kunt u nu terecht op de site Sport en belasting van de Belastingdienst. Alle belastingen waarmee u te maken kunt krijgen, zijn terug te vinden op deze site. Waar nodig wordt u doorverwezen naar informatie elders op de site van de Belastingdienst.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Tot de dood ons scheidt

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Rosalie van der Wel
Begin dit jaar publiceerde het Centraal Bureau voor de Statistiek de nieuwe echtscheidingsstatistieken. Het aantal echtscheidingen blijkt in de afgelopen jaren fors te zijn gestegen. Waren er in 1950 per jaar maar 6.462 echtscheidingen in heel Nederland. In 2010 waren dat er al 32.544 per jaar, ruim honderd per (werk)dag. Vanaf 2000 geldt dat een op de drie huwelijken voortijdig stukloopt, en jaarlijks stijgt dit iets: in 2010 bedroeg het echtscheidingspercentage 36,2%. Bij het merendeel van de echtscheidingen wordt een echtscheidingsconvenant overeengekomen. De fiscale aspecten moet men hierbij niet uit het oog verliezen.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Uitstroom van oudere werknemers

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Edzo Boven
Vaak zal bij ontslag van oudere werknemers het meegeven van een ontslagvergoeding leiden tot een regeling voor vervroegde uittreding. Een dergelijke ontslaguitkering zal dan direct worden belast met een eindheffing van 52%, bovenop de normale inhouding van loonbelasting.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Verkoop tbs-vordering

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Remco Latour
In het verleden heb ik een lening verstrekt aan de bv van mijn vrouw. Deze vordering heb ik voor de helft afgewaardeerd vanwege financiële problemen van deze bv. Onlangs heb ik zelf een bv opgericht. Kan deze nieuwe bv de vordering op de andere bv gewoon overnemen?

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Vertrouwen

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Philip Ruys
Woensdag 20 juni werd in Nieuwspoort het rapport gepresenteerd van het onderzoek van de commissie Stevens naar horizontaal toezicht bij de Belastingdienst. Het rapport staat positief tegenover de keuze voor horizontaal toezicht en constateert dat het zijn plaats heeft gevonden tussen andere vormen van toezicht. 'Een welwillende belastingplichtige kan met informatie en dienstverlening worden bediend, terwijl fraudeurs op een harde aanpak kunnen rekenen. Horizontaal en verticaal toezicht zijn daarmee twee loten aan dezelfde stam,' aldus staatssecretaris Weekers die het rapport in ontvangst nam.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Wanneer eindigt de tbs?

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Almer de Beer
Kan de terbeschikkingstellingsregeling nog voortduren, nadat de feitelijke terbeschikkingstelling is geëindigd? Op deze voor de praktijk belangrijke vraag heeft de Hoge Raad in zijn arrest van 13 april 2012 antwoord gegeven.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Weer een bestelauto buiten de bijtelling

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Heleen Elbert
Opnieuw heeft de rechter een naheffingsaanslag loonheffingen verworpen omdat een bestelauto (nagenoeg) uitsluitend geschikt blijkt te zijn voor het vervoer van goederen. In dit geval gaat het om een Ford Transit van een installatiemonteur. Deze bestelbus is tijdens de zitting bekeken door de rechter. Het betreft een rode bestelbus met reclame op de buitenkant, waaronder de naam van het installatiebedrijf. Vanaf de achterzijde gezien bevindt zich in de laadruimte aan de rechterzijde een vaste stelling ten behoeve van het gereedschap, waaronder boormachines. Aan de linkerzijde is een open ruimte voor het vervoer van groot gereedschap en materialen, waaronder slangen, cv-installaties en dergelijke. Achter de zijdeur achter de bijrijderstoel bevindt zich aan de linkerzijde wederom (dezelfde) vaste stelling met daarin diverse lades, klein gereedschap en klein materiaal. Ook in de verhoogde vloer bevindt zich opbergruimte. Tevens bevindt zich daar een losse propaangastank voor werkzaamheden. In de cabine van de bestelbus liggen schoenen, slangen, tassen en papierwerk. Op het dak van de bestelbus is een imperiaal gemonteerd.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Wft-vergunning voor accountants

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012 geschreven door Edzo Boven
De AFM heeft voor accountantskantoren een overgangsregeling getroffen om een Wft-vergunning aan te kunnen vragen. Van belang is te onderkennen, dat van adviseren en bemiddelen al snel sprake zal zijn. Van bemiddelen is volgens de AFM al sprake, als bijvoorbeeld de afdeling salarisadministratie meer dan alleen contactgegevens aan de verzekeraar verstrekt. Voor dit soort werkzaamheden zou dus al een Wft-vergunning noodzakelijk zijn. De AFM komt nog met een nadere invulling van wanneer naar hun mening hiervan sprake is.

BelastingZaken 2012, afl. 6 - Zorgverlener is ondernemer

Aflevering 6, gepubliceerd op 28-06-2012
Dat een zorgverlener haar cliënten voor een groot deel via een bemiddelingsbureau werft, wil niet zeggen dat zij niet zelfstandig haar beroep uitoefent. Ook niet als de facturatie en bepaling van het uurtarief via dat bemiddelingsbureau verloopt. Door dat de zorgverlener zelf haar werk organiseert, geen inkomen krijgt als zij niet werkt, geen recht heeft op werk, geen pensioen opbouwt en risico loopt bij niet of vertraagde betaling is sprake van ondernemersrisico.